سبد خرید
0
پیش فاکتور خالی است.
حساب کاربری

یا

حداقل 8 کاراکتر

ورق گرم چیست و چه کاربردهایی دارد؟

ورق گرم که با نام ورق سیاه نیز شناخته می‌شود، یکی از معروف‌ترین ورق‌های فولادی است که دارای گریدهای مختلفی بوده و در دمای بالا پردازش خواهد شد؛ در نتیجه تغییرات ساختاری که در فولاد ایجاد می‌شود، باعث ارائه خواص مکانیکی و فیزیکی مطلوبی خواهد شد.
ورق گرم

ورق گرم که با نام ورق سیاه نیز شناخته می‌شود، یکی از معروف‌ترین ورق‌های فولادی است که دارای گریدهای مختلفی بوده و در دمای بالا پردازش خواهد شد؛ در نتیجه تغییرات ساختاری که در فولاد ایجاد می‌شود، باعث ارائه خواص مکانیکی و فیزیکی مطلوبی خواهد شد. تفاوت این ورق با ورق سرد در نحوه پردازش آن‌ها است. همچنین درک تفاوت فولاد نورد سرد و گرم امکان انتخاب هوشمندانه را برای فعالان حوزه بازار فولاد فراهم می‌کند تا بتوانند بهترین نوع آن را برای رفع نیازهای خود خریداری کنند. در این مطلب از مشاوران آهن قصد داریم شما را با ورق گرم و کاربردهای آن آشنا کنیم، همچنین قیمت روز ورق سیاه را می‌توانید در وبسایت ما بررسی کنید.

آشنایی با ورق گرم

فولادها در مشخصات، گریدها، پرداخت‌ها و شکل‌های متنوعی وجود دارند؛ به همین دلیل بیش از 3500 گرید توسط انجمن جهانی فولاد معرفی شده است که هرکدام از آن‌ها دارای خواص منحصربه‌فردی هستند. از فولاد به صورت گسترده در ساخت لوازم خانگی، زیرساخت‌ها، توربین‌های بادی، وسایل نقلیه و بسیاری از موارد دیگر استفاده می‌کنند. ورق گرم یکی از انواع مقاطع فولادی مهم در صنایع مختلف و همین‌طور حوزه ساختمان‌سازی است. این ورق، نوعی از فولاد است که توسط فرآیند نورد گرم در دمایی بالاتر از دمای تبلور ساخته می‌شود.

نورد به عنوان یک فرآیند شکل‌دهی فلز شناخته می‌شود. فولاد نورد شده به طور کلی به دو نوع فولاد نورد سرد و فولاد نورد گرم تقسیم‌بندی می‌شود که هرکدام از آن‌ها دارای ویژگی‌های مخصوص به خود هستند و برای موارد گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ورق گرم با استفاده از فرآیند نورد گرم در دمایی بالاتر از دمای تبلور تولید شده و در این فرآیند ویژگی‌ها و خصوصیات خاصی به خود می‌گیرد؛ بنابراین این محصول گزینه مناسبی برای استفاده در صنایع مختلف است.

به طور معمول، فولاد نورد گرم نیازی به عملیات حرارتی پس از شکل‌دهی ندارد. همچنین ارزان‌ترین راه برای تشکیل این محصول، نورد گرم است؛ زیرا به بسیاری از مراحل که در فولاد نورد سرد احتیاج است، نیازی ندارد. خرید ورق سیاه می‌تواند برای بسیاری از پروژه‌های شما مقرون‌به‌صرفه باشد.

استفاده از ورق گرم چه مزایایی دارد؟

ورق فولادی سیاه در دمایی بالاتر از دمای تبلور، مجدداً فرآیند نورد را سپری کرده و به عنوان فولاد نورد گرم شناخته می‌شود. این ماده در مقایسه با فولاد فرآوری‌نشده کارآمدتر و شکل‌پذیرتر است و کار با آن را در مراحل بعدی پردازش راحت‌تر می‌کند. فولاد از کربن، آهن و سایر عناصر تشکیل شده است. این آلیاژ دارای قیمت پایین و استحکام کششی بالایی است و در مقایسه با فولاد نورد سرد، به پردازش بسیار کمتری نیاز دارد.

استفاده از ورق سیاه در مواقعی توصیه می‌شود که تلرانس‌های ابعادی به اندازه استحکام کلی مواد حائز اهمیت نیست. در جایی که پرداخت سطح اهمیت دارد، پوسته‌پوسته شدن را می‌توان با فرآیندهای اسیدی یا آسیاب کردن از بین برد. این ورق برای خطوط راه‌آهن، ساخت‌وساز، ورق فلزی و همین‌طور سایر کاربردهایی که نیازی به پرداخت‌های ظاهری ندارند، کاربرد دارد.

بررسی ویژگی‌های ورق گرم

از آنجایی که در تولید ورق گرم، تشکیل فلز بدون تأخیر و در دماهای بالا فرآیندی راحت به حساب می‌آید، امکان تولید این محصول در مقادیر بیشتر وجود دارد. از سوی دیگر این امر منجر به مقرون‌به‌صرفه بودن قیمت این ورق در بازار شده است. برای تولید این محصول، فولاد در دمای اتاق خنک می‌شود و تغییر زیرساختار مواد به‌ صورتی پیش می‌رود که سبب افزایش شکل‌پذیری آن ‌شود.

خاصیت شکل‌پذیری در زمان شکل‌دهی مواد حائز اهمیت است؛ چرا که در این حالت می‌توانید آن را به شکل مورد نیازتان درآورید. با این وجود، ورق سیاه همیشه بهترین کیفیت را ندارد و اندازه آن در طول فرآیند سرد شدن کمی کوچک می‌شود که این امر منجر به تنش‌های داخلی فلز خواهد شد.

به طور کلی، این محصول به دو نوع صنعتی و معمولی دسته‌بندی می‌شود که هرکدام از آن‌ها نیز از آلیاژهای مختلفی ساخته شده‌اند؛ از این ‌رو ویژگی‌های مکانیکی و شیمیایی آن‌ها متفاوت است. بدین ترتیب در زمان خرید ورق گرم بایستی به این ویژگی‌ها توجه کنید.

یکی از بهترین ویژگی‌های این ورق، قابلیت جوشکاری مطلوب آن است. در ادامه جدول مشخصات مکانیکی این ورق را به شما ارائه کرده‌ایم.

ضخامت mmاستحکام تسلیم Min MPaاستحکام کششی MPaافزایش طول Min%
۱۶۲۳۵۳۶۰ تا ۵۱۰۱۷ درصد
16<T ≤ 30۲۲۵۳۴۰ تا ۴۷۰۱۷ درصد
30<T ≤ 40۲۱۵۳۴۰ تا ۴۷۰۱۷ درصد
40<T ≤ 63۲۰۵۳۴۰ تا ۴۷۰۱۷ درصد
63<t ≤ 100۱۹۵۳۴۰ تا ۴۷۰۱۷ درصد
≥ ۱۰۰۱۹۵۳۴۰ تا ۴۷۰۱۷ درصد
مشخصات مکانیکی ورق گرم

مشخصات فنی ورق گرم

ورق گرم به دو شکل رول و فابریک تولید می‌شود. حالت رول این ورق دارای ضخامت‌ها و ابعاد مختلفی است؛ در نتیجه با توجه به سفارش و نیاز مشتری در اندازه‌های متنوع عرضه می‌شود. در صورتی که برای خرید نوع فابریک این ورق، ابعاد مشخصی وجود دارد و نمی‌توان آن را برش زد.

 1. ابعاد ورق: این ورق معمولاً در ابعاد 2000 × 1000، 6000 × 1000، 2500 × 1250، 6000 × 1500، 6000 × 2000 و 1200 × 2000 و همین‌طور عرض‌های 1، 1.25، 1.5 و 2 متری تولید و به بازار عرضه می‌شود.
 2. ضخامت ورق: ضخامت این ورق با توجه به کاربردهای مختلف از 1.5 میلی‌متر تا 15 میلی‌متر متفاوت است. همچنین ضخامت نوع فابریک این ورق بالای 3 میلی‌متر خواهد بود.
 3. استاندارد ورق: این ورق تحت استانداردهای آمریکا ASTM و آلمان DIN EN 10027 تولید می‌شود.

کاربرد ورق گرم چیست؟

همان‌طور که اشاره شد، از این ورق در صنایع مختلفی استفاده می‌شود؛ به همین دلیل بسیاری از افراد فعال در حوزه فولاد به دنبال خرید این محصول هستند. در ادامه مهم‌ترین کاربردهای ورق گرم را بررسی می‌کنیم:

 • صنعت خودرو
 • سازه‌های ساختمانی
 • ساخت لوازم خانگی
 • تولید تجهیزات کشاورزی
 • ساخت لوله‌های انتقال نفت و گاز
 • تجهیزات راه‌آهن
 • ساخت انواع تانکرها و کشتی‌های مختلف
 • سایر مصارف صنعتی

ورق گرم در صنایع مختلف چه کاربردی دارد؟

این ورق در صنعت کشتی‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای ساخت بسیاری از تجهیزات دریایی نیز از آن استفاده می‌کنند. همچنین این محصول در بسیاری از صنایع نظامی نیز به کار می‌رود.

از دیگر صنایعی که در آن از ورق گرم استفاده می‌کنند، صنعت خودروسازی است. به‌ طوری که این ورق در ساخت قطعات زیربدنه خودرو، چهارچوب خودرو، شاسی و سیستم تعلیق آن کاربرد دارد. علاوه بر این‌ها، در صنعت کشاورزی نیز از این ورق سیاه استفاده می‌کنند و این محصول در ساخت بیل، تجهیزات آبیاری و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مراحل تولید ورق گرم به چه صورت است؟

برای تولید این ورق، در ابتدا بیلت را حرارت می‌دهند و آن را پردازش می‌کنند تا به صورت یک رول بزرگ پهن شود. در ادامه آن را در دمای بالا و از طریق یکسری غلتک عبور می‌دهند تا به ابعاد مشخص برسد. فولاد حرارت‌دیده‌ از میان غلتک‌ها با سرعت بالا عبور می‌کند. فولاد نورد شده را برای ورق فلز به صورت کلاف می‌چرخانند و منتظر می‌مانند تا خنک شود.

برای میله‌ها و یا صفحات نیز، مواد را برش داده و بسته‌بندی می‌کنند. فولاد نورد گرم پس از فرآیند پردازش، سرد خواهد شد؛ به همین علت امکان کنترل بر شکل نهایی آن کاهش می‌یابد که آن را به انتخاب مناسبی برای کاربردهای دقیق تبدیل می‌کند.

طول ورق گرم در فرآیند تولید آن با حرکت غلتک‌ها روی فلز مذاب افزایش پیدا کرده و ضخامت آن کاهش پیدا می‌کند. این حرکت به صورت رفت‌وبرگشتی روی فلز انجام می‌شود تا ضخامت محصول کاهش پیدا کند.

مزایای استفاده از ورق گرم

استفاده از ورق گرم مزایایی به همراه دارد که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • هزینه کمتر: این ورق در مقایسه با فولاد نورد سرد قیمت ارزان‌تری دارد؛ چرا که شامل پردازش کمتری می‌شود.
 • کارایی بهتر: فرآیند نورد گرم در دمای بالا انجام می‌شود؛ از این‌ رو مواد پردازش‌شده به راحتی شکل خواهند گرفت.
 • اعمال نیروی کمتر: در فرآیند نورد گرم به نسبت فرآیند نورد سرد به نیروی کمتری نیاز است.

انواع ورق گرم چیست؟

این ورق در انواع مختلفی تولید می‌شود تا با توجه به مشخصاتی که دارند در پروژه‌های مختلف به ‌کار گرفته شوند و شامل موارد زیر است:

 • ورق ST37: این ورق از آلیاژی کم‌کربن ساخته می‌شود که در مقایسه با سایر فولادها خواص مکانیکی و جوش‌پذیری متفاوتی دارد. به عبارتی هر چقدر که در آلیاژ یک مقطع فولادی، درصد کربن کمتر باشد، جوش‌پذیری آن افزایش می‌یابد. همچنین وزن بالای ورق ST37، یکی از معایب آن به حساب می‌آید. (قیمت ورق ST37)
 • ورق ST52: این ورق دارای وزن کمتری از ورق ST37 بوده، اما استحکام و مقاومت آن در برابر فشارهای برشی و کششی بیشتر است. همچنین در این ورق مقدار درصد کربن بیشتری به ‌کار رفته است؛ در نتیجه قابلیت جوش‌پذیری آن کمتر خواهد بود. منگنزی که در ساخت ورق ST52 مورد استفاده قرار می‌گیرد، منجر به تحمل بار بیشتر و قابلیت ارتجاعی آن می‌شود. (قیمت ورق ST52)
 • ورق گرم A36: این ورق یکی ‌دیگر از انواع ورق گرم در بازار است که در ساخت کامیون، قفسه‌بندی و تجهیزات کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • ورق اسیدشویی: پس از انجام عملیات نورد گرم روی سطح فولاد، این سطح در تماس با اکسیژن، تشکیل اکسید آهن می‌دهد. ورق‌های فولادی در این روش با اسید شستشو می‌شوند تا ناخالصی‌های روی ورق پاکسازی شوند.
 • ورق گرم 1018: این محصول که از سختی و استحکام بیشتری در مقایسه با فولاد A36 برخوردار است، از رایج‌ترین گریدهای فولادی به حساب می‌آید. این ورق انتخاب مناسبی برای عملیات خمش، شکل‌دهی سرد و چرخش است و از آن برای ساخت چرخ‌دنده‌ها استفاده می‌کنند.
 • ورق آلیاژی A283: این ورق با قابلیت خمش مناسب و قابلیت جوشکاری، یک ورق فولادی با استحکام کششی متوسط است و توسط غلتک در فرآیند نورد گرم با فشار بالا تولید می‌شود. این ورق از چهار گرید مختلف تشکیل شده است که هرکدام از این چهار گرید از لحاظ میزان کربن با یکدیگر متفاوت هستند. (قیمت ورق A283‏)
 • ورق آلیاژی CK45: این محصول دارای مقداری کربن است؛ در نتیجه مقاومت کمی در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی دارد. از ورق CK45 برای ساخت چاقو، چکش و شفت‌های تراشکاری استفاده می‌کنند.

چه عواملی بر قیمت ورق گرم اثرگذار هستند؟

این ورق نیز همانند بسیاری از مقاطع فولادی به صورت روزانه قیمت‌گذاری می‌شود و عوامل متعددی بر قیمت آن تأثیر می‌گذارند که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

میزان عرضه و تقاضا

یکی از مهم‌ترین عواملی که بر قیمت ورق سیاه تأثیر می‌گذارد، میزان عرضه و تقاضا در بازار فولاد است. هرچه میزان تقاضا برای خرید این محصول افزایش و میزان عرضه آن در بازار کاهش پیدا کند، قیمت این ورق بیشتر می‌شود.

تورم جهانی

یکی ‌دیگر از فاکتورهای تعیین‌کننده قیمت ورق مذکور، تورم جهانی است. زمانی که مواد اولیه این محصول تحت تأثیر تورم قرار بگیرند، کالای نهایی نیز با قیمت بالاتری عرضه می‌شود.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل نیز بر قیمت نهایی این ورق اثرگذار است. بدین ترتیب هرچه هزینه بیشتری برای این منظور خرج شود، ورق مذکور نیز با قیمت گران‌تری به بازار عرضه خواهد شد.

ضخامت ورق

این ورق در ضخامت 1 الی 100 میلی‌متر تولید می‌شود. افزایش ضخامت منجر به افزایش وزن محصول شده و در نتیجه نیاز به پرداخت هزینه بیشتری برای آن خواهد بود.

کارخانه تولیدکننده:

در حال حاضر کارخانه‌های مختلفی در زمینه تولید ورق سیاه فعالیت دارند که هرکدام از آن‌ها قیمت این محصول را با توجه به هزینه مواد اولیه و کیفیت ساخت، اعلام می‌کنند.

ورق گرم؛ محصولی پرکاربرد و مقرون‌به‌صرفه

ورق گرم، نوعی از فولاد است که توسط فرآیند نورد گرم و در دمایی بالاتر از دمای تبلور تولید می‌شود. این نوع فولاد گزینه مناسبی برای پروژه‌هایی است که نیازی به پرداخت صاف‌تر ندارند. همچنین فولاد نورد گرم با سرعت بیشتری از فولاد نورد سرد تولید می‌شود؛ به همین دلیل جایگزین ارزان‌تری است.

در زمان خرید این ورق باید به موارد مختلفی از قبیل وزن و ضخامت آن توجه شود؛ چرا که این موارد تعیین‌کننده قیمت نهایی ورق سیاه هستند. ما در مشاوران آهن، تامین کننده معتبر انواع ورق‌های فولادی از جمله ورق گرم هستیم و شما می‌توانید با مشاوره رایگان خرید، این ورق‌ها را از ما خریداری کنید همچنین قیمت تمامی مقاطع فولادی روزانه در کانال تلگرام مشاوران آهن اعلام می‌شود.

سوالات متداول

قیمت ورق گرم چگونه تعیین می‌شود؟

قیمت این ورق با توجه به کارخانه تولیدکننده و وزن آن متفاوت است.

انواع ورق گرم کدامند؟

از انواع این ورق می‌توان به ورق اسیدشویی، ورق ST37، ورق گرم 1018، ورق CK45 و … اشاره کرد.

کاربرد ورق گرم در صنعت چیست؟

از این ورق در صنایع مختلفی از قبیل ساختمان، خودروسازی، ماشین‌آلات، لوازم خانگی و … استفاده می‌کنند.

درخواست مشاوره و تماس
در صورتی که نیاز به مشاوره دارید؛ فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان مشاوران آهن در اسرع وقت، با شما ارتباط برقرار کنند.