قیمت لحظه‌ ای آهن و میلگرد به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت لحظه‌ ای آهن و میلگرد

میلگرد یکی از مصالح مهم ساختمانی است که در صنعت ساخت و ساز و صنایع مختلف کاربردهای زیادی دارد. میلگرد یک قطعه فولادی است. قیمت امروز میلگرد به عوامل مختلفی بستگی دارد و به همین دلیل در این مقاله قصد داریم در مورد قیمت لحظه‌ ای آهن و میلگرد و هر عاملی که بر این قیمت لحظه‌ای تاثیر می‌گذارد صحبت کنیم.

آهن یکی از پرکاربردترین مصالحی است که صنایع از آن استفاده می‌کنند. بازار آهن، بازاری پویا است که مورد توجه بسیاری از صنایع قرار می‌گیرد. در این مقاله با مجله مشاوران آهن همراه باشید تا در مورد اینکه قیمت لحظه‌ ای آهن و میلگرد به چه عواملی بستگی دارد صحبت کنیم.

نوسانات قیمت لحظه‌ ای آهن و میلگرد در سال‌های گذشته

در کشور ما، از سال ۱۳۹۹ بازار آهن نوسانات گسترده‌ای را تجربه کرده است. نوسانات شدیدی که قیمت آهن در این سال‌ها تجربه کرد بر انواع مصالح فولادی تاثیر گذاشت و قیمت همه مصالح فولادی از جمله میلگرد را افزایش داد.

نوسانات قیمت لحظه‌ ای آهن و میلگرد در سال‌های گذشته
نوسانات قیمت لحظه‌ ای آهن و میلگرد در سال‌های گذشته

با وجود نوساناتی که در بازار آهن اتفاق می‌افتد، پیش بینی قیمت‌ها در این بازار چندان کار ساده‌ای نیست و باید قیمت‌ها را به صورت لحظه‌ای استعلام کرد.

قیمت لحظه‌ ای آهن و میلگرد به چه عواملی بستگی دارد؟

روند صعودی و نزولی قیمت لحظه‌ای در بازار آهن به عوامل مختلفی بستگی دارد. جالب است بدانید بازار آهن درست مانند بازار طلا عمل می‌کند و هر نوع خبر و رویدادی می‌تواند قیمت‌ها را در بازار آهن تغییر دهد. همچنین نوسانات قیمت ارز یا افزایش و کاهش در فرایند عرضه و تقاضا بر قیمت آهن تاثیر می‌گذارند که در راستای آن، قیمت قطعات آهنی از جمله میلگرد نیز تغییر می‌کند.

برخی از عواملی که بر قیمت لحظه‌ ای آهن و میلگرد تاثیر می‌گذارند به شرح زیر هستند:

 • میزان عرضه و تقاضا در بازار
 • نرخ ارز
 • هزینه مواد اولیه
 • تورم در بازار جهانی و داخلی
 • هزینه‌های مربوط به حمل و نقل
 • تغییرات فصلی
 • سیاست‌های داخلی کشور

تاثیر میزان عرضه و تقاضا بر قیمت لحظه‌ ای آهن و میلگرد

میزان عرضه و تقاضا در هر بازاری بر قیمت محصولات تاثیر می‌گذارد و بازار آهن نیز از این قاعده مستثنی نیست. درواقع میزان عرضه و تقاضا یکی از مهم‌ترین مواردی است که بر قیمت لحظه‌ ای آهن و میلگرد تاثیر می‌گذارد. در این شرایط هرچه عرضه بالا و تقاضا پایین باشد، قیمت کاهش پیدا می‌کند و بالعکس، هرچه عرضه پایین و تقاضا بالا باشد، قیمت افزایش پیدا خواهد کرد

نرخ ارز و تاثیر آن بر قیمت آهن

نرخ ارز نیز یکی دیگر از مواردی است که قیمت محصولات در انواع بازارها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و این مورد برای بازار آهن نیز صدق می‌کند. نوسانات نرخ ارز به خصوص بالا و پایین رفتن قیمت دلار، بر بر قیمت لحظه‌ ای آهن و میلگرد تاثیر می‌گذارد و آن را افزایش یا کاهش می‌دهد.

نرخ ارز و تاثیر آن بر قیمت آهن
نرخ ارز و تاثیر آن بر قیمت آهن

هزینه مواد اولیه

مسلما یکی از مواردی که بر قیمت لحظه‌ ای آهن و میلگرد تاثیر مستقیم می‌گذارد، هزینه مواد اولیه است. برای ساخت میلگرد از سنگ آهن استفاده می‌شود که هرگونه تغییر در قیمت سنگ آهن، قیمت میلگرد را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد.

تورم در بازار جهانی و داخلی

قیمت جهانی آهن و تورم داخلی، بر قیمت آهن در داخل کشور تاثیر زیادی دارد. مسلما با افزایش تورم جهانی و افزایش قیمت محصولات فولادی در دنیا، قیمت آهن و میلگرد نیز در کشور ما افزایش پیدا خواهد کرد. در کشورهای توسعه یافته، کارخانه‌های تولیدی برای کاهش هزینه‌های خود راه اندازی کرده‌اند که همین موضوع نیز باعث تورم جهانی در بازار آهن و افزایش قیمت آهن در کشور ما شده است.

هزینه‌های مربوط به حمل و نقل

یکی دیگر از موارد مهمی که بر قیمت لحظه‌ ای آهن و میلگرد تاثیر می‌گذارد، هزینه‌های مربوط به حمل و نقل است. قیمت سوخت مانند بنزین و نفت باعث افزایش هزینه‌های مربوط به حمل و نقل می‌شود و در نهایت قیمت بازار آهن و میلگرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. دلیل این موضوع نیز واضح است؛ میلگردها در حجم بالا باید توسط کامیون‌ها و خاورها جابجا شوند و این وسایل نقلیه به سوخت نیاز دارند. پس با افزایش قیمت سوخت، قیمت میلگرد نیز افزایش پیدا می‌کند.

تغییرات فصلی

شرایط آب و هوایی، بسیاری از صنایع از جمله صنعت ساخت و ساز را تحت تاثیر قرار می‌دهد. مثلا در فصل سرما، بازار ساخت و ساز کمی راکد می‌شود و تقاضا برای خرید قطعات فولادی از جمله میلگرد کاهش پیدا می‌کند. در این شرایط همانطور که در بخش عرضه و تقاضا توضیح دادیم، قیمت میلگرد کاهش پیدا می‌کند.

تغییرات فصلی و تاثیر آن بر قیمت آهن
تغییرات فصلی و تاثیر آن بر قیمت آهن

سیاست‌های داخلی و خارجی کشور

هم سیاست‌های داخلی و هم سیاست‌های خارجی کشور، تاثیر مستقیمی بر قیمت آهن خواهند داشت. مثلا دولت یک کشور با تغییر برخی سیاست‌ها می‌تواند به شدت بازار آهن را تحت تاثیر قرار دهد. اگر سیاست‌های داخلی و اقتصادی به گونه‌ای تنظیم شوند که ارزش پول ملی پایین بیاید، قیمت لحظه‌ ای آهن و میلگرد تحت تاثیر قرار می‌گیرد و افزایش پیدا می‌کند و باید پول بیشتری برای خرید میلگرد بپردازید. همچنین اگر سیاست‌های داخلی و خارجی به سمتی برود که عرضه و تقاضا را در کشور تحت تاثیر قرار دهد، قیمت آهن و میلگرد نیز تغییر می‌کند.

سخن پایانی

همانطور که مشاهده می‌کنید، عوامل بسیار زیادی بر قیمت لحظه‌ ای آهن و میلگرد تاثیر می‌گذارند و بسیاری از این عوامل از کنترل خارج هستند. با وجود این عوامل، نوسانات بازار آهن در سال‌های گذشته بسیار زیاد شده است و نمی‌توان قیمت آهن و میلگرد را پیش بینی کرد. درواقع قیمت‌ها در بازار آهن نیز درست مانند بازار طلا و بورس به صورت لحظه‌ای تعیین می‌شوند و باید روزانه و لحظه‌ای استعلام شوند.

برای اینکه بتوانید معتبرترین قیمت لحظه‌ ای آهن و میلگرد را به دست آورید، باید از تامین کننده‌های معتبر قیمت را استعلام کنید تا اطلاعات دقیق، درست و معتبری در اختیار شما قرار دهند.

کارشناسان ما در مشاوران آهن، با بررسی و تحلیل دقیق بازار، بهترین قیمت‌ها را به صورت لحظه‌ای در اختیار شما قرار می‌دهند. ما با مشاوره اصولی، به شما کمک می‌کنیم هوشمندانه در بازار آهن خرید کنید و همه عواملی که بر قیمت آهن و میلگرد تاثیر می‌گذارند را برای شما شرح خواهیم داد تا در بهترین زمان ممکن و با بهترین قیمت خرید خود را انجام دهید.

منبع: + + +

سوالات متداول

نوسانات قیمت لحظه‌ ای آهن و میلگرد در سال‌های گذشته چگونه بوده است؟

از سال ۱۳۹۹ بازار آهن در کشور ما نوسانات گسترده‌ای را تجربه کرده است. نوسانات شدیدی که قیمت آهن در این سال‌ها تجربه کرد بر انواع مصالح فولادی تاثیر گذاشت.

قیمت لحظه‌ ای آهن و میلگرد به چه عواملی بستگی دارد؟

برخی از عواملی که بر قیمت لحظه‌ ای آهن و میلگرد تاثیر می‌گذارند شامل میزان عرضه و تقاضا در بازار، نرخ ارز، هزینه مواد اولیه، تورم در بازار جهانی و داخلی، هزینه‌های مربوط به حمل و نقل، تغییرات فصلی و تغییر در سیاست‌های داخلی کشور هستند.

چطور بهترین قیمت لحظه ای آهن و میلگرد را به دست آوریم؟

برای اینکه بتوانید معتبرترین قیمت لحظه‌ ای آهن و میلگرد را به دست آورید، باید از تامین کننده‌های معتبر قیمت را استعلام کنید تا اطلاعات دقیق، درست و معتبری در اختیار شما قرار دهند.

5/5 - (امتیاز 2)
مشاوران آهن
دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
 • سهرابی 12 مهر 1402 / 4:26 ب.ظ

  سلام و وقت بخیر، تیرآهن ذوب آهن قیمت دارید؟

  • مشاوران آهن 15 مهر 1402 / 9:45 ق.ظ

   درود
   بله، میتونید قیمت ها را به صورت روزانه از طریق این صفحه بررسی کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *