رفع زنگ زدگی میلگرد؛ کدام روش زنگ زدایی از آهن بهتر است؟

رفع زنگ زدگی میلگرد

میلگرد قطعه‌ای ساخته شده از آهن است که در بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد و استحکام بتن را تضمین می‌کند. استفاده از آهن برای ساخت و تولید میلگرد به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارد و استحکام بالا از مزایای زیادی برخوردار است اما چالش‌هایی هم متوجه آن می‌شود. یکی از این چالش‌ها زنگ زدگی است. در این مقاله قصد داریم در مورد رفع زنگ زدگی میلگرد صحبت کنیم.

ممکن است ابتدا از خود بپرسید که اصلا رفع زنگ زدگی میلگرد امکان پذیر است؟ باید بگوییم بله، در شرایط مشخصی می‌توان از میلگرد زنگ زدایی کرد. در این مقاله از مجله مشاوران آهن ابتدا به شما نشان می‌دهیم زنگ زدگی میلگرد چطور اتفاق می‌افتد و در این شرایط چگونه می‌توان از میلگرد زنگ زدایی کرد. پس با ما همراه باشید.

زنگ زدگی میلگرد چطور اتفاق می‌افتد؟

زنگ زدگی یک فرایند طبیعی و رایج است که در اثر تماس آهن و فولاد با آب و اکسیژن اتفاق می‌افتد. زمانی که آهن و اکسیژن یا آب با یکدیگر ترکیب می‌شوند فرایند اکسیداسیون رخ می‌دهد و طی یک سری واکنش‌های شیمیایی، آهن دچار زنگ زدگی می‌شود و نتیجه خوردگی و خراب شدن آهن خواهد بود.

زنگ زدگی میلگرد چطور اتفاق می‌افتد؟
زنگ زدگی میلگرد چطور اتفاق می‌افتد؟

زنگ زدگی فرایندی است که نه تنها موجب تغییر رنگ آهن می‌شود، بلکه باعث پوسته پوسته شدن، ضعف و خوردگی خواهد شد و استحکام فلز را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اینجاست که رفع زنگ زدگی میلگرد اهمیت پیدا می‌کند.

معایب میلگرد زنگ زده چیست؟

همانطور که اشاره کردیم، زنگ زدگی باعث خوردگی می‌شود و استحکام میلگرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این اتفاق برای قطعه‌ای مانند میلگرد که در سازه مهمی مثل بتن استفاده می‌شود و استحکام بتن را تضمین می‌کند بسیار خطرناک است. در نتیجه یکی از مهم‌ترین معایب میلگرد زنگ زده، کاهش استحکام و مقاومت خود میلگرد و در نتیجه کاهش استحکام بتن است.

با این حال باید به این توجه داشت که زنگ زدگی دارای دو نوع مخرب و پایدار است. نوع مخرب زنگ زدگی میلگرد همان نوعی است که باعث پوسیدگی میلگرد می‌شود و باید در این شرایط برای رفع زنگ زدگی میلگرد اقدام کرد. اما نوع پایدار، درواقع نوعی زنگ زدگی است که باعث ایجاد یک لایه روی فلز می‌شود و از خراب شدن قسمت‌های زیرین جلوگیری می‌کند.

چگونه مانع زنگ زدگی میلگرد شویم؟

برای اینکه بتوانیم مانع زنگ زدگی میلگرد شویم، باید عوامل موثر در زنگ زدگی را بشناسیم. مهم‌ترین عواملی که باعث زنگ زدگی میلگرد می‌شوند به شرح زیر هستند:

 1. قرار گرفتن میلگرد در معرض رطوبت هوا برای مدت طولانی
 2. خشک شدن بتن
 3. ساخت و تولید سازه در محیط مرطوب و دارای سولفات

اگر بخواهیم مانع زنگ زدگی میلگرد شویم، باید از این عوامل جلوگیری کنیم. پس به طور کلی بهترین راه جلوگیری از زنگ زدگی میلگرد این است که مانع برخورد میلگرد با رطوبت شویم. با این حال راهکارهای دیگری وجود دارند که به شما کمک می‌کنند مانع زنگ زدگی میلگرد شوید:

 • استفاده از آلیاژ و فولاد ضد زنگ
 • استفاده از یک لایه روغنی
 • استفاده از رنگ
 • استفاده از پوشش گالوانیزه
 • استفاده از پوشش اکسید سیاه
 • استفاده از پوشش پودری مانند لایه‌های اکریلیک یا اپوکسی
 • نگهداری درست
چطور مانع زنگ زدگی میلگرد شویم
چطور مانع زنگ زدگی میلگرد شویم

روش‌های رفع زنگ زدگی میلگرد کدامند؟

قبل از هرچیز باید به این موضوع فکر کنیم که چرا باید زنگ زدگی را از میلگرد پاک کرد؟ یعنی این روش‌های رفع زنگ زدگی میلگرد به چه دردی می‌خورند؟

ممکن است به ظاهر استفاده از میلگرد زنگ زده در بتن مشکل جدی ایجاد نکند، اما اثرات منفی زنگ زدگی میلگرد به مرور زمان مشخص می‌شود و یکی از مهم‌ترین این اثرات که خطرات جدی ایجاد خواهد کرد، کاهش استحکام میلگرد و در نهایت کاهش استحکام بتن است که پیشتر نیز به آن اشاره کردیم.

درواقع زنگ میلگرد یک خورنده فعال است و استحکام کششی بتن را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. در نهایت بتن ترک می‌خورد و فرو می‌ریزد. پس اهمیت رفع زنگ زدگی میلگرد اینجا مشخص می‌شود. برخی از روش‌های رایج رفع زنگ زدگی میلگرد به شرح زیر هستند:

 • سند بلاست
 • شات بلاست
 • لیزر
 • اسیدشویی
 • واترجت

هریک از این روش‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند و برای شرایط مشخصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه هرکدام این روش‌ها را به طور کامل توضیح می‌دهیم.

سند بلاست

سند بلاست یکی از روش‌های ساب پاشی برای رفع زنگ زدگی میلگرد است. در این روش از شن و ماسه برای رفع زنگ زدگی میلگرد استفاده می‌شود و به آن ماسه پاشی هم می‌گویند. این روش نسبت به روش دیگر ساب پاشی، یعنی استفاده از شات بلاست بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر است. همچنین باید توجه داشته باشید برخورد شن و ماسه با زنگ آهن نوعی ترکیب شیمیایی ایجاد می‌کند که تنفس آن بسیار خطرناک و مضر خواهد بود و باید از تجهیزات حفاظت فردی استفاده کرد.

سند بلاست
سند بلاست

شات بلاست

شات بلاست یکی دیگر از روش‌های ساب پاشی برای رفع زنگ زدگی میلگرد است که در این روش به جای استفاده از شن و ماسه، از ساچمه‌های سیلیس استفاده می‌شود. مزیت استفاده از ساچمه‌های سیلیس این است که عمق بیشتری از زنگ زدگی را برطرف می‌کنند، اما هزینه استفاده از روش شات بلاست به مراتب بسیار بیشتر از هزینه استفاده از سند بلاست است.

شات بلاست
شات بلاست

لیزر

سریع‌ترین روش برای رفع زنگ زدگی میلگرد، استفاده از لیزر است. استفاده از این روش هزینه زیادی دارد و نیاز به نیروی متخصص خواهد داشت، زیرا در صورتی که دستگاه لیزر به درستی تنظیم نشود، به میلگرد آسیب جدی وارد می‌شود. تاثیر استفاده از این روش در صورتی که نیروی متخصص برای انجام این کار وجود داشته و از نظر اقتصادی مقرون‌به‌صرفه باشد، بیشتر از روش‌های دیگر خواهد بود.

اسیدشویی

یکی دیگر از روش‌های کم هزینه برای رفع زنگ زدگی میلگرد، اسیدشویی است. محلول‌های شیمایی مختلفی برای این روش مورد استفاده قرار می‌گیرند که موثرترین آنها ترکیب اسید اگزالیک و آب است. اگر می‌خواهید این ترکیب به خوبی کار کند، باید میلگرد زنگ زده را چند روزی در این محلول بخوابانید تا زنگ ایجاد شده روی آن به طور کامل از بین برود. مزیت دیگری که این روش علاوه بر هزینه پایین دارد، رفع زنگ‌های قدیمی است.

اسیدشویی
اسیدشویی

واترجت

یکی دیگر از روش‌های سریع رفع زنگ زدگی میلگرد، استفاده از واترجت است. در این روش از فشار آب قوی برای از بین بردن لایه زنگ زده از روی میلگرد استفاده می‌شود. سرعت و تاثیرگذاری این روش بسیار بالا است اما هزینه زیادی دارد و حتما باید توسط نیروی متخصص انجام شود.

واتر جت
واتر جت

سخن پایانی

میلگرد یکی از قطعات مهمی است که در سازه‌های بتنی برای افزایش استحکام بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجایی که میلگرد یک قطعه ساخته شده از فلز و آهن است، در صورت برخورد با رطوبت و هوا دچار زنگ زدگی می‌شود. استفاده از میلگرد زنگ زده تحت شرایط خاصی امکان پذیر است، در غیر این صورت باید به فکر رفع زنگ زدگی میلگرد باشید. رفع زنگ زدگی میلگرد روش‌های متنوعی دارد که در این مقاله در مورد آنها صحبت کردیم. هرکدام از این روش‌ها مزایا و معایبی دارند و باید با در نظر گرفتن شرایط مورد استفاده قرار گیرند.

اگر قصد خرید میلگرد با بهترین قیمت روز را دارید، کافی است با کارشناسان ما در مشاوران آهن تماس بگیرید. با مشاوران آهن خرید هوشمندانه‌ای را تجربه خواهید کرد و ما قطعه مورد نظر شما را با کمترین قیمت آهن روز در اختیارتان قرار می‌دهیم.

منبع: + + +

سوالات متداول

روش‌های رفع زنگ زدگی میلگرد کدامند؟

برخی از روش‌های رایج رفع زنگ زدگی میلگرد شامل سند بلاست و شات بلاست (روش‌های ساب پاشی)، استفاده از لیزر، اسیدشویی و استفاده از واترجت هستند.

زنگ زدگی میلگرد چطور اتفاق می‌افتد؟

زنگ زدگی میلگرد یک فرایند طبیعی است که بر اثر تماس آهن با آب و اکسیژن اتفاق می‌افتد. با تماس آهن با اکسیژن یا آب فرایند اکسیداسیون رخ می‌دهد و آهن دچار زنگ زدگی می‌شود.

چگونه مانع زنگ زدگی میلگرد شویم؟

برای اینکه بتوانیم مانع زنگ زدگی میلگرد شویم، باید عوامل موثر در زنگ زدگی را بشناسیم و در نظر بگیریم. مهم‌ترین عواملی که باعث زنگ زدگی میلگرد می‌شوند شامل قرار گرفتن میلگرد در معرض رطوبت هوا برای مدت طولانی، خشک شدن بتن و ساخت و تولید سازه در محیط مرطوب و دارای سولفات هستند.

→ به این مطلب امتیاز دهید
مشاوران آهن
دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
 • علی میرزایی 12 مهر 1402 / 4:30 ب.ظ

  وقت بخیر، میلگرد از چه برندهایی کار می کنید؟

  • مشاوران آهن 15 مهر 1402 / 9:43 ق.ظ

   درود
   شما می‌تونید از طریق این صفحه همه برندهای موجود را بررسی کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *