حد مجاز زنگ زدگی میلگرد؛ زنگ زدگی میلگرد تا چقدر قابل قبول است؟

حد مجاز زنگ زدگی میلگرد

زنگ زدن میلگرد یک فرایند اجتناب ناپذیر است. میلگرد از آهن تولید می‌شود و به دلیل ویژگی‌های خاصی که آهن دارد، می‌تواند هم در فرایند ساخت و هم در فرایند حمل و نقل دچار زنگ زدگی شود. از معایب میلگرد زنگ زده نمی‌توان چشم پوشی کرد، اما استفاده از میلگرد زنگ زده به طور کامل رد نمی‌شود. اینجاست که مفهوم حد مجاز زنگ زدگی میلگرد اهمیت پیدا می‌کند.

معیارهای مختلفی برای سنجش میزان زنگ زدگی میلگرد وجود دارند که حد مجاز زنگ زدگی میلگرد را مشخص می‌کنند. در این مقاله با مجله مشاوران آهن همراه باشید تا در مورد میزان مجاز زنگ زدگی میلگرد و استفاده از آن در صنایع صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

زنگ زدگی میلگرد چیست؟

زنگ زدگی میلگرد زمانی اتفاق می‌افتد که میلگرد در مجاورت آب و هوا قرار بگیرد. زمانی که میلگرد در مجاورت آب یا اکسیژن قرار می‌گیرد، فرایند اتفاق می‌افتد که به آن اکسیداسیون می‌گویند. میلگرد قطعه‌ای پر کاربرد در فوندانسیون ساختمان است و زنگ زدگی می‌تواند عملکرد آن را تحت تاثیر قرار دهد.

زنگ زدگی میلگرد
زنگ زدگی میلگرد

زنگ زدگی باعث خوردگی می‌شود. خوردگی به شکل‌های مختلفی اتفاق می‌افتد و استحکام میلگرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. زمانی که میلگرد استحکام خود را از دست می‌دهد، استحکام بتن نیز کاهش پیدا می‌کند و این یکی از معایب استفاده از میلگرد زنگ زده است.

بررسی زنگ زدگی میلگرد از نگاه انجمن بتن آمریکا (ACI)

انجمن بتن آمریکا (ACI)، در ACI 318(2008) در مورد حد مجاز زنگ زدگی میلگرد، چنین بیان می‌کند:

«چنانچه میزان زنگ زدگی، اندازه‌های میلگرد را تحت تاثیر قرار ندهد و وزن و مشخصات میلگرد با آنچه در ASTM بیان شده است مطابقت داشته باشد، حد مجاز زنگ زدگی میلگرد قابل قبول خواهد بود.»

حد مجاز زنگ زدگی میلگرد

حد مجاز زنگ زدگی میلگرد به موارد مختلفی بستگی دارد و طبق تعاریف متفاوتی تعیین می‌شود. در ادامه در مورد تعاریفی که حد مجاز زنگ زدگی میلگرد را مشخص می‌ کنند، صحبت خواهیم کرد. این تعاریف به شرح زیر هستند:

 • زنگ زدگی سبک
 • زنگ زدگی سنگین

زنگ زدگی سبک چیست؟

زنگ زدگی سبک نوعی زنگ زدگی است که به رنگ قرمز، نارنجی یا قهوه‌ای روشن در می‌آید. شدت زنگ زدگی میلگرد بستگی به موارد زیر دارد:

 1. ضخامت پوسته‌های نورد سطحی
 2. میزان رطوبت
 3. قرار گرفتن در معرض محیط
 4. عمر میلگرد

این نوع زنگ زدگی در حجم بسیار کمی اتفاق می‌افتد و استفاده از میلگرد زنگ زده در این شرایط مجاز است. در واقع تحقیقات نشان می‌دهد اگر زنگ محکم به میلگرد بچسبد، حتی می‌تواند باعث چسبندگی بیشتر میلگرد به بتن شود و استحکام بتن را افزایش دهد.

زنگ زدگی سبک میلگرد
زنگ زدگی سبک میلگرد

زنگ زدگی سنگین چیست؟

زنگ زدگی سنگین، حدی از زنگ زدگی است که معمولا در شرایط آب و هوایی خیلی مرطوب اتفای می‌افتند و میلگردها به حدی دچار خوردگی می‌شوند که ویژگی‌های مقطعی آنها تغییر می‌کند و باعث نگرانی می‌شود. در این نوع زنگ زدگی میلگرد استحکام خود را از دست می‌دهد و میزان زنگ زدگی ایجاد شده می‌تواند تا 7 برابر فلز اصلی باشد.

زمانی که زنگ زدگی سنگین اتفاق می‌افتد باید زنگ‌ها را به صورت لایه‌ای با روش‌های رفع زنگ زدگی میلگرد از میلگرد پاک کرده و سطح آن را تمیز کرد. این کار را می‌توان با ضربه زدن روی میلگرد انجام داد. در این شرایط نیز زنگ آهنی که محکم به میلگرد متصل است و از ابعاد اصلی میلگرد فراتر نمی‌رود، می‌تواند باعث اتصال بهتر میلگرد به بتن شود.

چگونه مانع زنگ زدگی میلگرد شویم؟

برای جلوگیری از زنگ زدگی میلگرد باید موارد مختلفی را رعایت کرد. برخی از این موارد عبارتند از:

 • نگهداری مناسب از میلگرد: محل انتخاب شده برای نگهداری میلگرد نقش مهمی در جلوگیری از زنگ زدگی دارد. محل نگهداری میلگرد باید بدون رطوبت، کاملا تمیز و بهداشتی باشد.
 • حمل درست میلگرد: میلگردها باید به گونه‌ای حمل و نگهداری شوند که شکل واقعی خود را از دست ندهند. نکته مهم این است که میلگردها را نباید به طور مستقیم روی سطح زمین نگهداری شوند، زیرا در این شرایط احتمال زنگ زدگی میلگرد بالا می‌رود.

برخی دیگر از اقداماتی که مانع زنگ زدگی میلگرد می‌شوند شامل موارد زیر هستند:

 • روغن کاری میلگرد
 • رنگ کردن میلگرد
 • گالوانیزه کردن
چگونه مانع زنگ زدگی میلگرد شویم
چگونه مانع زنگ زدگی میلگرد شویم

میزان مجاز زنگ زدگی میلگرد چقدر است؟

همانطور که پیشتر هم اشاره کردیم، زنگ زدگی یک فرایند اجتناب ناپذیر در میلگرد است و معمولا اتفاق می‌افتد. با این حال باید به این نکته توجه کنیم که استفاده از میلگرد زنگ زده تا حدی مجاز است. با توجه به استاندارد ASTM و دستورالعمل استاندارد موسسه فولاد CRSI، حد مجاز زنگ زدگی میلگرد تا جایی مجاز است که بر ابعاد، وزن و ارتفاع میلگرد تاثیری نگذارد و موجب تغییر شکل یا ایجاد برجستگی روی میلگرد نشود.

در این شرایط حد مجاز زنگ زدگی میلگرد رعایت شده است و می‌توان از میلگرد استفاده کرد. به عبارت دیگر، اگر رسوب زنگ سبک باشد (زنگ زدگی سبک) و بر چسبندگی بتن تأثیری نگذارد، می‌توان از آن میلگرد استفاده کرد. بر اساس مطالعاتی که توسط محققان در سال 1920 انجام شده است، وجود یک لایه نازک زنگ زدگی سبک، نه تنها مضر نیست، بلکه می‌تواند خواص چسبندگی فولاد را بهبود بخشد و بر استحکام میلگرد بیفزاید.

سخن پایانی

یکی از مشکلات استفاده از میلگرد و به طور کلی همه محصولات فولادی، زنگ زدگی است. بسیاری از مقاطع فولادی از جمله میلگرد، با گذشت زمان دچار زنگ زدگی می‌شوند. با این حال برخی از محصولات سریع‌تر به زنگ زدگی واکنش نشان می‌دهند و دوام زیادی ندارند. در بین همه مقاطع فولادی، میلگردها نسبت به سایر محصولات بیشتر دچار زنگ زدگی می‌شوند. اما جایی برای نگرانی نیست. با در نظر گرفتن حد مجاز زنگ زدگی میلگرد، می‌توان از این قطعه استفاده کرد و معایب میلگرد زنگ زده در این شرایط خیلی به چشم نمی‌آیند.

مشاوران آهن، تامین کننده معتبر مقاطع فولادی با کیفیت با بهترین قیمت است. ما در مشاوران آهن بهترین قیمت میلگرد و پایین‌ترین قیمت آهن را در اختیار شما قرار می‌دهیم و با ما می‌توانید خریدی هوشمندانه را تجربه کنید. پس فرصت را از دست ندهید و با ما در تماس باشید.

منبع: + + +

سوالات متداول

زنگ زدگی میلگرد چیست؟

زنگ زدگی میلگرد زمانی اتفاق می‌افتد که میلگرد در مجاورت آب و هوا قرار بگیرد. زمانی که میلگرد در مجاورت آب یا اکسیژن قرار می‌گیرد، فرایند اتفاق می‌افتد که به آن اکسیداسیون می‌گویند.

چگونه مانع زنگ زدگی میلگرد شویم؟

برای جلوگیری از زنگ زدگی میلگرد باید موارد مختلفی را رعایت کرد که شامل نگهداری مناسب از میلگرد و حمل درست میلگرد هستند. برخی دیگر از اقداماتی که مانع زنگ زدگی میلگرد می‌شوند شامل روغن کاری میلگرد، رنگ کردن و گالوانیزه کردن هستند.

حد مجاز زنگ زدگی میلگرد

حد مجاز زنگ زدگی میلگرد به موارد مختلفی بستگی دارد. زنگ زدگی میلگرد شامل زنگ زدگی سنگین و زنگ زدگی سبک است.

→ به این مطلب امتیاز دهید
مشاوران آهن
دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
 • فریبا 9 آبان 1402 / 10:33 ق.ظ

  با سلام، فروش اعتباری هم دارید؟

  • مشاوران آهن 9 آبان 1402 / 10:49 ق.ظ

   سلام روز بخیر
   بله شرایط فروش اعتباری داریم. لطفا برای اطلاعات بیشتر با شماره ۰۳۱۹۱۰۹۱۰۰۹ داخلی ۳۰۰، تماس بگیرید. کارشناسان ما راهنماییتون میکنن.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *