ماسه پاشی روی میلگرد؛ همه چیز در مورد سندبلاست

ماسه پاشی روی میلگرد

ماسه پاشی روی میلگرد یا سندبلاست (Sandblasting) فرآیندی است که در آن از هوا یا آب تحت فشار برای پخش ذرات ساینده کوچک روی سطح فلز، به منظور حذف موادی مانند زنگ، رنگ یا آلودگی استفاده می‌شود. مواد ساینده‌ای که در این روش مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل ماسه، ذرات شن، اکسید آلومینیوم و مهره‌های پلاستیکی هستند.

رعایت نکات ایمنی مناسب هنگام انجام سندبلاست برای جلوگیری از پخش شدن ذرات ساینده و مواد خطرناک در محیط بسیار مهم است. این نکات ایمنی شامل پوشیدن تجهیزات حفاظت فردی و استفاده از تهویه مناسب است. سندبلاست یک روش مفید برای بسیاری از صنایع است و باید با تجهیزات کامل و به صورت تخصصی انجام شود. در این مقاله از مجله مشاوران آهن، قصد داریم در مورد ماسه پاشی روی میلگرد صحبت کنیم.

ماسه پاشی روی میلگرد یا سندبلاست چیست؟

ماسه پاشی روی میلگرد فرآیندی است که در آن از فشار هوا یا آب استفاده می‌شود تا ذرات ساینده کوچکی روی قطعات فولادی به حرکت در بیایند و برای رفع زنگ زدگی میلگرد کاربرد دارد. این مواد شامل ماسه، ذرات شن یا انواع دیگر ساینده‌ها هستند که زنگ زدگی را از بین می‌برند. سندبلاست را در صورتی که حد مجاز زنگ زدگی میلگرد رعایت شود، می‌توان با استفاده از تجهیزات مختلفی به صورت دستی و سیستم‌های خودکار انجام داد. این فرآیند برای انواع قطعات فولادی از جمله میلگرد استفاده می‌شود.

ماسه پاشی روی میلگرد چیست
ماسه پاشی روی میلگرد چیست

ماسه پاشی روی میلگرد روش موثر برای تمیز کردن سطوح فولادی از زنگ است، اما اگر به درستی انجام نشود می‌تواند خطرناک باشد. برای جلوگیری از انتشار ذرات ساینده، استفاده از تجهیزات حفاظت فردی مناسب مانند ماسک‌های تنفسی و لباس‌های محافظ در طول انجام این فرایند الزامی است. علاوه بر این، تهویه مناسب و اقدامات دیگری باید برای جلوگیری از انتشار مواد خطرناک در محیط انجام شود.

برای ماسه پاشی روی میلگرد یا سندپلاست از چه موادی استفاده می‌شود؟

در فرایند ماسه پاشی روی میلگرد از انواع مختلفی از مواد ساینده استفاده می‌شود که بر اساس کاربردی که دارند می‌توان از آنها برای سندبلاست استفاده کرد. برخی از مواد رایج مورد استفاده برای سندبلاست عبارتند از:

 • ماسه: ماسه ماده رایج‌ترین ماده‌ای است که در سندبلاست مورد استفاده قرار می‌گیرد و امروزه نیز معمولاً از آن استفاده می‌شود. با این حال، سندبلاست با ماسه می‌تواند گرد و غبار زیادی ایجاد کند و در صورت استنشاق نیز مضر است. در نتیجه بسیاری از صنایع از ماسه استفاده نمی‌کنند.
 • ذرات شن: ذرات شن نیز در فرایند ماسه پاشی روی میلگرد برای تمیز کردن سطوح فلزی استفاده می‌شوند. ذرات شن نسبت به ماسه ساینده‌تر هستند، بنابراین کمتر احتمال دارد به سطح فلز آسیب برسانند.
 • اکسید آلومینیوم: اکسید آلومینیوم یک ماده ساینده بسیار بادوام است که معمولاً برای سندبلاست سطوح فلزی استفاده می‌شود. از این ماده برای از بین بردن زنگ زدگی یا انواع خوردگی استفاده می‌شود.
 • شات فولادی: شات فولادی نوعی ماده ساینده فلزی است که معمولاً برای ماسه پاشی روی میلگرد به ویژه برای از بین بردن زنگ زدگی و انواع خوردگی استفاده می‌شود.
 • مهره‌های پلاستیکی: مهره‌های پلاستیکی مورد استفاده در فرایند ماسه پاشی روی میلگرد، مهره‌های کروی کوچکی هستند که از پلاستیک ساخته شده‌اند و برای تمیز کردن سطوح استفاده می‌شوند. این مهره‌ها نسبت به سایر مواد کمتر ساینده هستند و کمتر به سطوح آسیب می‌رسانند.

مواد ساینده دیگری وجود دارند که می‌توان از آنها برای سندبلاست استفاده کرد و انتخاب ماده اولیه به کاربرد سندبلاست و قطعه مورد نظر بستگی دارد.

برای ماسه پاشی روی میلگرد از چه موادی استفاده می‌شود
برای ماسه پاشی روی میلگرد از چه موادی استفاده می‌شود

هنگام استفاده از مواد ساینده برای سندبلاست چه اقدامات ایمنی باید رعایت شود؟

هنگام استفاده از مواد ساینده برای سندبلاست، باید اقدامات مناسب را برای محافظت از خود و دیگران در برابر خطرات احتمالی انجام دهید. برخی از اقداماتی که در فرایند ماسه پاشی روی میلگرد باید انجام شود به شرح زیر هستند:

 1. از تجهیزات حفاظت فردی مناسب (PPE) مانند ماسک تنفسی، محافظ چشم، محافظ گوش و لباس محافظ استفاده کنید. استفاده از این تجهیزات به شما کمک می‌کند تا ذرات ساینده و سایر مواد خطرناک را استنشاق نکنید.
 2. اطمینان حاصل کنید که منطقه سندبلاست به خوبی تهویه می‌شود تا از تجمع گرد و غبار و سایر ذرات معلق در هوا جلوگیری شود. توصیه می‌شود از یک جمع کننده گرد و غبار برای حذف آلودگی‌ها از هوا استفاده کنید.
 3. برای جلوگیری از پخش شدن مواد ساینده به مناطق دیگر، از برزنت یا موانع مناسب استفاده کنید.
 4. همه تجهیزات و ابزارها را قبل از استفاده بازرسی کنید تا مطمئن شوید که به خوبی کار می‌کنند و آسیبی به هیچ کس نمی‌رسانند.
 5. هنگام جابجایی و حمل و نقل مواد ساینده احتیاط کنید، زیرا در صورت جابجایی نادرست این مواد می‌توانند سنگین و خطرناک باشند.
 6. دستورالعمل‌های سازنده تجهیزات سندبلاست را برای استفاده درست از تجهیزات دنبال کنید.
 7. به اپراتورها در مورد استفاده از تجهیزات سندبلاست و مواد ساینده آموزش دهید.
 8. علائم هشدار دهنده را در منطقه سندبلاست نصب کرده تا دیگران را از خطرات احتمالی آگاه کنید.

با انجام این اقدامات، می‌توانید خطرات ناشی از سندبلاست را با حداقل برسانید و از اجیاد یک محیط کار ایمن اطمینان حاصل کنید.

آیا انجام ماسه پاشی روی میلگرد مفید است؟

از معایب میلگرد زنگ زده نمی‌توان چشم پوشی کرد. سندبلاست یک فرآیند بسیار مفید برای طیف وسیعی از کاربردهای صنعتی و تجاری است. از این روش معمولاً برای تمیز کردن و آماده سازی سطوح قبل از رنگ آمیزی یا جوشکاری استفاده می‌شود. سندبلاست همچنین می‌تواند برای از بین بردن زنگ زدگی، رسوب و انواع دیگر خوردگی از سطوح فلزی مورد استفاده قرار گیرد.

آیا انجام ماسه پاشی روی میلگرد مفید است؟
آیا انجام ماسه پاشی روی میلگرد مفید است؟

ماسه پاشی روی میلگرد روشی است که برای زنگ زدایی از میلگرد و سایر قطعات فولادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش از انواع مختلف مواد ساینده برای پاکسازی قطعه استفاده می‌شود.

سخن پایانی

ماسه پاشی روی میلگرد فرآیندی است که در آن از هوا یا آب با فشار زیاد برای پخش ذرات ساینده روی میلگرد استفاده می‌شود. طی این فرایند زنگ زدگی، رنگ یا آلودگی از میلگرد پاک می‌شود. مواد ساینده‌ای که معمولا در این روش مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل ماسه، شن، اکسید آلومینیوم و مهره‌های پلاستیکی هستند.

رعایت نکات ایمنی مناسب هنگام ماسه پاشی روی میلگرد برای جلوگیری از استنشاق ذرات ساینده و انتشار مواد خطرناک در محیط بسیار مهم است. در این شرایط باید از تجهیزات حفاظتی استفاده شود و اطمینان کنید که محیط تهویه مناسب دارد. سندبلاست یک فرآیند مفید برای بسیاری از صنایع است و باید درست و تخصصی انجام شود.

مشاوران آهن، تامین کننده قطعات فولادی با بهترین قیمت و کیفیت است. ما با ارائه مشاوره تخصصی، انواع قطعات فولادی را با بهترین قیمت در اختیار شما می‌گذاریم. قیمت میلگرد امروز و بهترین قیمت آهن بازار را از مشاوران آهن بخواهید.

منبع: + + +

سوالات متداول

ماسه پاشی روی میلگرد چیست؟

ماسه پاشی روی میلگرد یا سندبلاست فرآیندی است که در آن از فشار هوا یا آب برای پخش ذرات ساینده کوچک روی سطح فلز، به منظور حذف موادی مانند زنگ، رنگ یا آلودگی استفاده می‌شود.

سندبلاست چگونه انجام می‌شود؟

سندبلاست را می‌توان با استفاده از تجهیزات مختلفی به صورت دستی و سیستم‌های خودکار انجام داد.

آیا انجام ماسه پاشی روی میلگرد مفید است؟

بله، سندبلاست یک فرآیند بسیار مفید برای طیف وسیعی از کاربردهای صنعتی و تجاری است. از این روش معمولاً برای تمیز کردن و آماده سازی سطوح قبل از رنگ آمیزی یا جوشکاری استفاده می‌شود.

5/5 - (امتیاز 6)
مشاوران آهن
دیدگاه کاربران
3 دیدگاه
 • محمدی 5 مهر 1402 / 11:45 ق.ظ

  ضمن عرص خداقوت
  قیمت روز میلگرد رو برام ارسال میکنید ؟

  • مشاوران آهن 8 مهر 1402 / 9:10 ق.ظ

   درود
   برای مشاهده لیست قیمت میلگرد بصورت روزانه کلیک کنید

 • محمد 16 مهر 1402 / 11:51 ق.ظ

  مطلب خوب و جالبی بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *